duminică, 29 iunie 2014

Loterii și lovituri de pedeapsă în capul unora

Citate din presa zilei: Costa Rica s-a calificat în premieră în sferturile CM de fotbal , după ce a trecut la loteria penaltiurilor de Grecia. Sau: Costa Rica s-a calificat pentru prima oară în istorie în sferturile campionatului mondial după o victorie dramatică în fața Greciei, scor 5-3 la penalti-uri.  Ce au în comun? Prostia cruntă a inșilor care nu au habar de sport. În primul rând, nu e vorba de penalty, acela e lovitură de pedeapsă executată în timpul de joc oficial.  Termenul magic e lovitură de departajare, pentru că nu i-a pedepsit pe ăia nimeni ca să tragă fiecare 5 șuturi de la fiecare echipă. Prostia cu loteria e și mai cruntă. Lovind mingea de la 11 metri e execuție fotbalistică, nu loterie, aici nu e vorba decât de cum execuți corect sau lovitura și se spune că o lovitură corect executată e gol sigur. Pentru cei care nu știu, lovitura de departajare înlocuiește tocmai o loterie. Până la inventarea loviturii de departajare se rejuca meciul de câte ori era nevoie, iar apoi se alegea selectarea unei echipe câștigătoare prin aruncarea unui ban! Atunci ce putea vorbi de…loterie, nu acum!